_

Білі цятки на нігтях. Які причини і значення точок у дітей і дорослих?

Білі цятки на нігтях. Які причини і значення точок у дітей і дорослих?

Нігті є одними з важливих показників загального благополуччя і стану здоров’я. За їх формою, станом, кольором можна діагностувати появу внутрішніх проблем і збоїв, які зовні можуть проявлятися по-різному. Часто на нігтях можуть з’являтися білі точки, які залежно від типу і виду, можуть бути сигналами наявності внутрішніх проблем, так і простими ознаками втоми або зовнішнього впливу на нігті.

Що означає поява білих плям на нігтях

Наявність точок білого кольору на нігтьовій пластині в сфері медицини носить назву лейконіхія, яка може бути ознакою серйозних порушень в роботі клітин нігтьових пластин. Таке відхилення може проявлятися у вигляді маленьких крапок, смужок, великих білих плям на нігтьовій пластині. Як правило, така проблема є досить поширеною і зустрічається у кожного 4 людини, однак не завжди є ознакою розвитку внутрішнього захворювання. В залежності від типу протікання і процесу виділяють дві форми захворювання: справжнє і хибне.

Помилкова лейконіхія передбачає появу проблем в роботі нігтьової пластини, внаслідок впливу зовнішніх факторів, а не порушення внутрішніх процесів. Така форма проблеми зустрічається найчастіше. Істинна форма хвороби, причиною виникнення якої є проблеми розвитку клітин нігтьової пластини і порушення функцій нігтьового матриксу зустрічається досить рідко.

Існує багато причин появи білих плям на нігтях, як внутрішніх, так і зовнішніх. При появі цієї проблеми, перш за все, необхідно звернути увагу на своє харчування, режим сну і спосіб життя. Визначити точні причини виникнення проблеми допоможе кваліфікований фахівець.

Зовнішні причини появи білих точок

Фактори, що впливають на стан нігтів і сприяють появі точок білого кольору, можна умовно розділити на дві категорії: зовнішні та внутрішні. До зовнішніх причин можна віднести алкоголь і куріння, надають згубний вплив на засвоєння важливих мікроелементів, а також заважають надходженню кисню до клітини. Білі точки і ліній можуть виникати при контактах з агресивними хімічними речовинами, частого використання гель-лаків, ацетону та нарощування нігтів. Крім того під час зрізання кутикули і створення манікюру нігті можуть бути пошкоджені механічним способом, що також впливає на їх структуру і розвиток точок.


Варто враховувати, що напружений робочий графік, постійні переживання, нервові ситуації і стреси впливають не тільки стан психіки, але і на зовнішній вигляд і можуть стати причинами ламкості нігтів, появи плям. Також до зовнішніх причин появи білих цяток на ногах може бути занадто тісне взуття і нехтування засобами особистої гігієни.

Білі цятки на нігтях. Які причини і значення точок у дітей і дорослих?

Рекомендуємо почитати: Грибок нігтів у дітей

Внутрішні причини появи білих точок

Білі цятки на нігтях або лейконіхія може бути ознакою порушення роботи внутрішніх органів, що допоможе визначити кваліфікований лікар. Як правило, внутрішніми причинами появи білих плям, смужок, точок на нігтьовій пластині можуть бути:

 • порушення в роботі травної системи;
 • проблеми в роботі шлунка і кишечника;
 • відхилення в роботі нирок;
 • скупчення шлаків;
 • проблеми з серцем і судинами;
 • анемія;
 • розвитку грибка нігтів та інших інфекцій;
 • дисбактеріоз та інші.

До внутрішніх причин найчастіше відноситься незбалансована дієта з жорстким обмеженням їжі. Такий режим харчування призводить до порушення обміну речовин, а також нестачі цінних кислот і вітамінів в організмі, які є важливими елементами для нормального росту і розвитку нігтів. Крім того, істотний вплив на стан нігтів може надати переїдання, в результаті якого організм пересыщается вітамінами, мікроелементами і кислотами. В результаті організм отримує дуже велику кількість речовин, які він не в силах переробити. Деякі з отриманих речовин можуть перешкоджати нормальному розвитку нігтів і стати причиною появи білих плям і деяких захворювань.

Варто відзначити, що причина і значення плям буде також залежати від місця їх розташування. Як правило, плями під нігтями не є свідченням про розвиток хвороб. Найчастіше вони вказують на удари і механічні ушкодження нігтя і згодом швидко пропадають без сторонньої допомоги.

Білі цятки на нігтях. Які причини і значення точок у дітей і дорослих?

Рекомендуємо почитати: Як перестати гризти нігті: корисні поради

Типи прояву плям на нігтях

Якщо на нігтях почали з’являтися білі плями, для того щоб визначити причину появи і значення необхідно визначити їх тип. Існує кілька різновидів білих точок, які поділяються в залежності від їх зовнішнього вигляду:

 • розташування;
 • кількість та яскравість вислову;
 • форма;
 • величина.

В залежності від кількості білих плям на нігтях, хворобу можна розділити на: обмежену, тотальну або повну. У випадку з обмеженою лейконихией, плям на нігтях виникає небагато, при цьому вони виникають лише на одному або декількох нігтях. Повна форма захворювання характеризується появою великої кількості дрібних плям, що вражають практично кожен ніготь.


За формою цяток хвороба також можна розділити на кілька підвидів. Точки на нігтях рук можуть свідчити про розвиток точкової лейконіхії, при цьому плями можуть бути великими або дрібними і з’являтися як на одній, так і на всіх нігтьових пластинах. Поява білосніжних одиночних або множинних смужок свідчить про виникнення полосочной лейконіхії, при цьому смужки можуть розташовуватися в горизонтальному або вертикальному положенні.

Типи плям з причин виникнення

Існує також класифікація білих плям виходячи з причини появи. Точно знаючи причину, можна визначити не тільки тип лейконіхії, але і спосіб лікування. В даній класифікації можна виділити такі причини і типи перебігу хвороби:

 • механічне травмування – можна визначити при появі білих точок хаотично на одному нігтів;
 • незбалансоване харчування – впливає на виникнення невеликих смужок поперек нігтьової пластини;
 • недолік вітамінів – виражається появою одного невеликого плямочки або безліччю дрібних точок при сильному авітамінозі;
 • стрес, зриви, депресія – проявляється на нігтях у вигляді великих плям, розташованих посередині пластини;
 • хвороби серця і судин – поява плям з вираженим синім відтінком;
 • порушення в роботі травної системи – поява безлічі густих точок на всіх нігтях рук, часто і ніг;
 • грибкові та інші інфекції – поява білих плям на одній ділянці нігтя, яке з часом жовтіє, твердне, потовщується.

Щоб точно визначити наявність лейконіхії і її тип необхідно звернутися за допомогою до дерматолога. Після огляду лікар призначає здачу аналізів на мікроелементи і робить зішкріб на грибкові інфекції. При необхідності дерматолог може звернутися за консультацією до невропатолога, ендокринолога та інших фахівців для складання більш точного діагнозу. Поява дивних білих точок і ліній на нігтях рук може бути сигналом про що розвивається патології. Тому не варто зволікати, при виявленні перших ознак рекомендується негайно звернутися до фахівця.

Чому з’являються білі плями у дитини

Часто можна помітити появу білих плям у дитини, що також є своєрідним сигналом звернути увагу на його здоров’я. Іноді такі плями можуть виникати зовсім несподівано на руках у малюка до 1 року. Причини їх виникнення нерідко такі ж, як і у дорослого, але можуть мати і індивідуальний характер, пов’язаний з доглядом та гігієною малюка. Як правило, серед основних причин появи білих плям у дитини можна віднести:

 • інфекції і паразити;
 • порушення обміну речовин внаслідок неправильного, нерегулярного харчування;
 • нестача в організмі вітамінів, мікроелементів і мінералів;
 • проблеми з шлунком і кишечником;
 • підвищений вміст цукру в крові.

Однак не варто починати заздалегідь переживати. Білі плями на нігтях у дитини зовсім не означають наявність прогресуючого захворювання або порушення роботи організму. Цілком ймовірно, що малюк просто вдарився пальчиком під час гри. В такому випадку, пляма зникає саме собою через пару днів.

Білі цятки на нігтях. Які причини і значення точок у дітей і дорослих?

Рекомендуємо почитати: Видалення врослого нігтя на нозі

Лікування лейконіхії

При появі лейконіхії вимагається комплексний підхід до лікування. Важливо точно знати причину її виникнення, адже тільки усунення причини хвороби допоможе позбутися від її зовнішнього прояву. Отримання слід проводити під контролем фахівця. Всі заходи щодо усунення білих плям на нігтьових пластинах можна розділити на зовнішні і внутрішні. Насамперед, слід починати з зовнішніх факторів. До них відноситься перегляд раціону харчування, збалансована дієта, прийом додаткових вітамінів, уникнення стресів, боротьба з депресіями і поганим настроєм, здоровий відпочинок. Крім того при виникненні подібної проблеми рекомендується виключити використання лаків, гелів, ацетону пі інших засобів для нігтів. Такі нескладні способи допоможуть скоротити зовнішній прояв лейконіхії і поліпшити стан нігтів.

Внутрішні заходи варто робити в тому випадку, якщо основною причиною появи точок білого відтінку стала внутрішня патологія або хвороба. В такому разі, слід приступити до її лікування. Варто враховувати, що при наявності захворювання, білі цятки на нігтях можуть бути самими легкими і безневинними її проявами. Якщо вчасно не розпочати лікування, наслідки для здоров’я можуть бути набагато серйозніше.

Профілактика повторного виникнення

При успішному позбавленні від білих цяток рекомендується також регулярно застосовувати заходи профілактики, щоб уникнути повторного їх появи. Здоровий сон, своєчасний відпочинок, спокій і нормальне харчування без жорстких обмежень зможуть вплинути не тільки на стан нігтів, але і на здоров’я загалом. Для профілактики виникнення білих ліній, плям і крапок можна також вдатися до народної медицини. Існує безліч рецептів приготування заспокійливих ванн і компресів для нігтів з натуральних компонентів. Такі натуральні засоби догляду зможуть надати позитивний вплив на здоров’я і зовнішній вигляд нігтя, а також зміцнити нігтьову пластину.

Для їх приготування можна використовувати такі інгредієнти, як:

 • морська сіль;
 • лимон;
 • сода;
 • оливкова, рицинова та обліпихова олія;
 • вітаміни в оліях;
 • мед;
 • відвари кропиви, м’яти, ромашки.

Крім того варто обережно підходити до використання інструментів манікюру, з допомогою яких можна легко зашкодити нігтьової пластини і занести інфекцію.

Оцініть статтю: 1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Поки що немає оцінок)
Loading...
СХОЖІ ЗАПИСИ

 1. Руслан

  Нещодавно з’явилися білі цятки на нігтях. Тепер зрозумів причину.

Напишіть Вашу думку або задайте питання

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *