_

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Епідермофітія – патологія інфекційного генезу, що вражає верхній шар шкіри стоп. Основним збудником даного захворювання виступають гриби роду эпидермофитонов.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Дане захворювання дуже контагиозне. Це пов’язано з тим, що нитки міцелію і суперечки антропофильных грибків містяться в роговому шарі шкіри й у великій кількості виділяються на її поверхні. Це спрощує перехід грибка в навколишнє оточення. Така особливість збудників інфекції сприяє виникненню несприятливої епідеміологічної обстановки. Тому дуже важливо своєчасно приступити до лікування даного захворювання.Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Рекомендуємо почитати: Крем від грибка на ногах

Основні способи інфікування

Головним фактором, що сприяє появі мікозу стоп є безпосереднє попадання збудників на шкірні покриви людини. У зв’язку з тим, що сприятливим середовищем для росту колоній патогенних грибків є підвищена вологість і тепло, їх місцем проживання є місця громадського користування: лазні, душові, загальні роздягальні. Також вони скупчуються на поверхні взуття, білизни та предметів загального вжитку, якими користувався заражена людина.

Велика ймовірність зараження існує при епідермофітії відвідування манікюрного кабінету. На жаль, у цих закладах часто порушуються правила дезінфекції та стерилізації інструментів і ванночок для проведення відповідних косметологічних процедур.

Паралельне використання предметів побуту, таких як мочалки, рушники, косметичні засоби, носіння домашніх капців, загальна постіль часто провокує зараження грибковою інфекцією.

Одним з провокуючих фактор є недотримання правил особистої гігієни, рясне забруднення ніг, носіння брудних шкарпеток. Неправильно підібране взуття, або виготовлена з неякісних матеріалів, а також часте носіння брудної і мокрому взутті гарантує інфікування стоп патогенними грибками.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Варто відзначити, що існують фактори, які сприяють більш швидкому проникненню хвороботворних мікроорганізмів в шкірні покриви:

 • Наявність мікроушкоджень і травм на верхніх шарах шкіри.
 • Ослаблений імунітет.
 • Наявність хронічних захворювань.
 • Ожиріння будь ступеня.
 • Авітаміноз.
 • Ангіопатія.
 • Незбалансоване харчування.
 • Анатомічна деформація стопи ніг.
 • Тривала терапія з прийомом антибактеріальних препаратів, або коштів, які сприяють зниженню захисних функцій організму.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Грибкова мікрофлора завжди присутня на шкірних покривах людини, і в повітрі. Під впливом провокуючих факторів вони активізуються і відбувається їх розмноження. В результаті цього відбувається інфікування шкірних покривів. Тому слід стежити за собою і мінімізувати ймовірність заразитися грибком.

Рекомендуємо почитати: Грибок на ногах у дитини, як його лікувати?

Грибок шкіри ніг: види збудників та стадії розвитку мікозу

Спровокувати появу грибкової інфекції можуть різні збудники. Найбільш часто шкірні покриви стоп зазнають поразки наступними видами грибків:

 • Гриби роду Кандида.
 • Трихофітон интердигитале.
 • Трихофітон рубрум.
 • Трихофітон ментагрофитес.

В медичній практиці виділяють кілька форм мікозу, які класифікуються в залежності від місця локалізації хвороботворних мікроорганізмів і ознак клінічного прояву.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Основні форми за ступенем вираженості:

 • Стерта. Є початковою стадією захворювання. Яскравих ознак прояву даної форми інфекції може не спостерігатися. Легко піддається лікуванню, основними методами якого є використання препаратів зовнішнього застосування. При прояві ознак необхідно негайно приступати до лікування.
 • Сквамозно-гиперкератотическая. Розвивається на більш пізньому терміні протікання хвороби. Є наслідком неякісного або несвоєчасного лікування стертої форми. Проявляється у вигляді набряків уражених ділянок легень дискомфортних відчуттів.
 • Інтертригінозний форма. В більшості випадків основним місцем локалізації даного мікозу є міжпальцеві простори в області третього, четвертого і п’ятого пальця. На даному етапі розвитку захворювання видозмінюються шкірні покриви стоп, а також порушується їх цілісність.
 • Дісгідротіческая. Найбільш важка форма розвитку грибкової інфекції на шкірі стоп. Виникає в разі несвоєчасного лікування початкових стадій даної патології. Відмінною рисою даної форми є наявність пухирів на уражених ділянках, лікування яких здійснюється тільки методами системної терапії.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

За наявності запущених форм мікозу стоп відбувається внутрішня інтоксикація, яка відбивається на функціонуванні всіх систем організму. Тому терапія більш ранніх форм мікозу допоможе уникнути ускладнень, виникнення важких форм і рецидивів захворювання.

Рекомендуємо почитати: Грибок між пальцями ніг

Симптоматика грибка на ногах

З метою своєчасного виявлення грибкової інфекції необхідно регулярно і ретельно оглядати шкірні покриви стоп і звертати увагу на прояв интероцептивных відчуттів.

Візуальні зміни:

 • На уражених ділянках спостерігається сильна сухість або перезволоження. Особливо це помітно в міжпальцевих складках.
 • Зміна кольору шкіри. У місцях локалізації грибка шкіра набуває червоний відтінок, інтенсивність якого залежить від ступеня розвитку запального процесу.
 • Порушення цілісності шкірних покрив. У початковій стадії розвитку на шкірі з’являється відмерлі частинки епідермісу у формі лусок або пластинок. При прогресуванні патології утворюються тріщини, виразки та висипання у вигляді численних пухирців з каламутним ексудатом.
 • Зміна структури шкіри. Уражені ділянки стають більш щільними за рахунок ороговіння шкіри, з’являються натоптиші і мозолі. В залежності від форми захворювання може утворюватися ущільнення, набряклість шкірних покривів.
 • Видозміна нігтьової пластини. Ніготь деформується, змінює форми, колір і структуру. Нігтьова пластина потовщується, розшаровується і кришитися. В залежності від форми мікозу зміни спостерігаються або на невеликій ділянці нігтя, або по всій його площі.

Интероцептивні відчуття:

 • В області локалізації грибка проявляються дискомфортні відчуття свербежу або печіння.
 • Тяжка форма мікозу стоп супроводжується больовими відчуттями при ходьбі.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Ступінь інтенсивності їх прояву залежить від форми і стадії розвитку грибкової інфекції. Також характерною ознакою наявності грибкової інфекції є наявність специфічного неприємного запаху.

У більшості випадків дана симптоматика проявляється комплексно. Але навіть при виникненні одного з ознак існує ймовірність наявності грибка на ногах. Тому необхідно звернутися до лікаря для підтвердження або спростування попереднього діагнозу.

Грибок шкіри ніг: лікування і профілактика

Успіх терапії залежить від правильності поставленого діагнозу і виявлення точного виду збудника мікозу стоп. Незалежно від форми і стадії грибкової інфекції при лікуванні використовується комплексний підхід. Він полягає у поєднанні консервативних методів терапії і засобів народної медицини.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

При амбулаторному та стаціонарному лікуванні мікозу стоп використовують наступні методи:

 • Медикаментозна терапія. Полягає в застосуванні фармацевтичних препаратів, спрямованих на ліквідацію певного виду грибка. Серед них виділяються кошти вузької спрямованості або широкого спектра дії. Підбираються комплексно в залежності від фізіологічного стану.

Призначають препарати для локального та перорального застосування. Найбільш ефективними ліками в боротьбі з мікозом стоп є ті, у структурі яких містяться протигрибкові та протизапальні активні речовини.

 • Фізіотерапевтичне лікування. При діагностуванні грибка на ногах застосовуються озонотерапія, бальнеотерапія, використання лазера. Вони надають протизапальний ефект, блокує розвиток патогенних мікроорганізмів в уражених ділянках шкіри, знімають дискомфортні відчуття і стимулюють регенерацію шкірних покривів.

Відмінним помічником при лікуванні грибка шкіри ніг є альтернативна медицина. До неї належать використання різних засобів, що володіють фунгіцидною, протизапальною і антисептичною дією на уражені грибковою інфекцією ділянки.

Основні засоби народної медицини:

 • Фітопрепарати: спеціальні ванночки на основі трав’яних зборів, дьоготь, трав’яні настоянки і витяжки, компреси з алое. Також використовуються ефірні масла лікувальних трав
 • Харчові продукти: сода, сіль, оцет, прополіс, чайний гриб, цибуля, часник, кава.
 • Побутова хімія: господарське мило, пральний порошок, туалетне мило на основі масел і дьогтю, концентровані дезінфікуючі миючі засоби.

Грибок шкіри ніг, лікування і причини

Незважаючи на різноманітність препаратів, що використовуються при терапії захворювання краще попередити його появу за рахунок проведення систематичної профілактики.

Для цього рекомендується:

 • Суворе дотримання правил особистої гігієни.
 • Правильне і повноцінне харчування.
 • Виключати ризики виникнення грибкової інфекції.
 • Контролювання інтенсивності потовиділення нижніх кінцівок.
 • Взуття для щоденної шкарпетки повинна бути комфортною і виготовленої з натуральних матеріалів.
 • Регулярна обробка дезинфікуючими засобами взуття.
 • При відвідуванні басейну і сауни використовувати особисту або одноразову взуття.
 • Виключення контакту з інфікованими грибком людьми і тваринами.

Уважне ставлення до свого здоров’я та регулярні консультативні огляди дерматолога допоможуть вчасно виявити розвиток мікозу стоп. А це в свою чергу полегшить процес лікування і підвищити ефективність терапії.

 

Оцініть статтю: 1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Поки що немає оцінок)
Loading...
СХОЖІ ЗАПИСИ

 1. Рома

  Помітив появу грибка після лазні. Спочатку не звертав увагу, думав пройде. Тепер зрозумів, що лікувати потрібно відразу ж.

 2. Зоя

  Так, поява грибка після відвідування громадських місць без взуття, частий випадок. Тому потрібно бути обережним.

Напишіть Вашу думку або задайте питання

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *