_

Кров та кровообіг. Секрети оздоровлення

Кров та кровообіг. Секрети оздоровлення

Загальна кількість крові в організмі людини дорівнює приблизно 1/13, або 7-8%, ваги тіла (близько 5,4 кг). Рух крові, тканинної рідини і лімфи забезпечує тканини і клітини живильними речовинами, мінеральними солями, водою і вітамінами, які надходять у кров з травного факту, а також з киснем легень. Із залоз внутрішньої секреції в кров надходять особливі речовини — гормони щитовидної залози, надниркових залоз, придатка мозку, статевих залоз та інші, які, як і нервова система, регулюють функції органів і обмін речовин. Продукти розпаду і окислення, що знаходяться в крові, доставляються в рідкому і газоподібному вигляді до органів виділення (нирки, легень, потових залоз). Частина шлаків видаляється з організму за допомогою органів травлення.

Рух крові забезпечує збереження постійної температури нашого організму. Надлишок тепла віддається легкими і через шкіру. Кров має захисне значення в ній містяться особливі клітини і речовини, знешкоджуючі потрапили в організм мікроби і віруси. По ходу лімфатичних судин розташовані лімфатичні вузли, які затримують бактерії.

Еритроцитів у крові дуже багато (4 500 000 в 1 мм3). Загальна поверхня всіх еритроцитів крові майже в 2000 разів більше поверхні тіла. Число еритроцитів — транспортерів кисню знижується при недостатньому харчуванні, після інфекційних захворювань або втрати крові, що призводить до розвитку недокрів’я. При недокрів’ї всі органи, особливо мозок, відчувають кисневе голодування. Для попередження і лікування недокрів’я (анемії) необхідно повноцінне і регулярне харчування, правильне дихання, тривале перебування на свіжому повітрі і фізичне загартування організму. Важливе значення має повноцінний сон.

Еритроцити перебуваючи т на дві третини з води і на одну третину-з гемоглобіну — білкової речовини, що містить залізо. Гемоглобін легко з’єднується з киснем, що надходить з легких. Від загальної кількості гемоглобіну в організмі залежить здатність крові до поглинання кисню. Насичена киснем кров називається артеріальною і має яскраво-червоний колір. В той момент, коли кисень переходить з крові у тканини, з тканин у кров надходить вуглекислий газ. У процесі газообміну кров набуває темно-червоний колір, тепер вона називається венозної. Венозна кров перетворюється на артеріальну, протікаючи по найдрібніших судинах легенів, де вона збагачується киснем.


Гемоглобін може з’єднуватися не тільки з киснем, але і з іншими газами, особливо з чадним. При отруєнні чадний газ витісняє з еритроцитів кисень, і тому настає кисневе голодування організму. Потерпілого потрібно винести на свіже повітря, робити йому штучне дихання.

Лейкоцитів у крові майже в тисячу разів менше, ніж еритроцитів (5000 в 1 мм3). Лейкоцити розчиняють і знешкоджують проникли в тіло мікроорганізми і отрути. Лейкоцити проникають у навколишні тканини через стінки дрібних судин (капіляри). Велике збільшення лейкоцитів (при запальних процесах) або зменшення (при грипі) свідчить про виникнення в організмі порушення. Під час м’язової роботи кількість лейкоцитів у крові в межах нормальних коливань.

Тромбоцити при ушкодженнях судин (пораненнях, порізах) сприяють згортанню крові й утворенню згустку, що перешкоджає подальшому кровотечі. Збільшення числа тромбоцитів спостерігається у спортсменів під час виступів. Его пояснюється скороченням селезінки, викликаних надходженням в кров гормону адреналіну.

Близько половини крові тече по кровоносних судинах тіла. Інша частина міститься в селезінці (16%), печінки (20%), шкірі (10%) і частково в легенях. Ця так звана депонована кров надходить у циркулюючу кров під впливом м’язової роботи, занять фізкультурою, а також під впливом емоційних переживань.

З допомогою дозованих фізичних вправ можна регулювати кількість циркулюючої і депонованої крові. Це дозволяє зменшувати або збільшувати на1рузку на серце, тобто тренувати м’язи серця і судинної системи. М’язова робота збільшує вміст гемоглобіну в крові на 4-10% за рахунок депонованої крові. Повернення до норми відбувається через 1-2 години після закінчення роботи.

Серце розташоване в грудній порожнині дещо вліво від серединної лінії. У людей з високим стоянням діафрагми серце лежить на ній горизонтально. У людей з низьким стоянням діафрагми воно опускається нижче і займає вертикальне положення. І високе і низьке стояння діафрагми не сприяє нормальної діяльності серцево-судинної системи. Це явище названо кардіо-діафрагмальний синдромом. Для виправлення положення діафрагми розроблені спеціальні фізичні вправи.

Серце — порожнистий конусоподібний м’язовий орган, укладений в міцну околосердечную сумку. Закруглена верхівка серцевого конуса звернена вниз, вліво і вперед. Серце як би підвішене на великих кровоносних судинах. Серце дорослого чоловіка важить близько 300 г, а жінки — на 10-15% менше.

Серце працює безперервно, але скорочення передсердь і шлуночків відбувається послідовно.

Хоча рух крові безперервне, однак після кожного скорочення відбувається відпочинок (розслаблення) то передсердя, то шлуночка, то всього серця одночасно. Підраховано, що серце протягом доби 12 годин працює і 12 — відпочиває.

Передсердя проштовхують кров тільки в шлуночки, і тому їх стінки слабкіше. Багата киснем і поживними речовинами кров з лівого шлуночка прямує в найбільшу артерію тіла (аорту), а звідти по великому колу кровообігу розтікається в усі органи і тканини.

По великому колу кров здійснює свій шлях приблизно через кожні 19-21 секунду, по малому кругу — через 4-5 секунд. Дуже повільно кров тече в капілярах, які в 50 разів тонше волосся людини. Кровотоку кровоносних і лімфатичних капілярах поліпшується під впливом м’язових скорочень і самомасажу. У працюючому м’язі по мірі посилення темпу її діяльності кількість відкритих капілярів зростає в 20-50 разів порівняно зі станом спокою. Просування крові до серця особливо сприяють фізичні вправи. При фізичних вправах скорочуються м’язи тиснуть на стінки кровоносних судин і, в свою чергу, сприяють кращому скорочення їх. Крім того, під впливом м’язової роботи зростає сила серцевих скорочень, і з цієї причини кров починає рухатися швидше.


Притоку крові до серця сприяє не тільки скорочення скелетних м’язів, але й дихальні рухи грудної клітки та діафрагми. Під час вдиху в грудній клітці створюється тиск нижче атмосферного, що і полегшує приплив крові до серця. Видих, особливо активний, покращує відтік крові від серця. При малорухомому способі життя венозна кров накопичується у венах малого тазу і нижніх кінцівок, що часто призводить до розширення цих вен. Масаж тіла, фізичні вправи сприяють відтоку від тканин венозної крові і лімфи. Тому велику користь приносить щоденна ранкова гігієнічна гімнастика, чергування праці з активним відпочинком (виробнича гімнастика, піші прогулянки та ін).

Під впливом тренувань серцевий м’яз стає потужнішою. Так, у здорової, але серце нетренованої людини під час м’язової роботи скорочується 150 разів у хвилину. При кожному скороченні воно викидає в кров близько 70 мл крові, а в хвилину — 10,7 л крові. Між тим серце тренованої людини виконує ту ж роботу більш економно. Скорочуючись близько 86 разів у хвилину, воно за одне скорочення . викидає в кров близько 127 мл крові. Кров’яний тиск створиться роботою серця. На величину кров’яного тиску впливає як наповнення кровоносних судин кров’ю, так і опір в кровоносній системі. У здорової людини м’язова робота викликає нормальне як підвищення кров’яного тиску, так і частоти серцебиття (що називається пульсової реакцією). Під впливом хвороби кров’яний тиск навіть у спокої іноді надмірно підвищується (при гіпертонії) або зменшується (при гіпотонії). При цих захворюваннях ми рекомендуємо ефективні комплекси фізичних вправ і масажу. Це призводить до нормалізації артеріального кров’яного тиску.

Величина кров’яного тиску змінюється в залежності від віку, режиму харчування, рухової активності, відпочинку, сну і т. д. Вікові зміни величини кров’яного тиску можна приблизно визначити за формулою професора Волинського. Максимальний кров’яний тиск дорівнює 102 + (вік х 0,6); мінімальне кров’яний тиск дорівнює 63 + (вік х на 0,4). Наприклад, для людей у віці 60 років максимальний артеріальний кров’яний тиск буде дорівнювати 138 мм ртутного стовпа, а мінімальне — 87 мм Різниця між величинами максимального і мінімального артеріального кров’яного тиску (138-87), в даному випадку 51, називається пульсових тиском.

Величина максимального кров’яного тиску показує силу серцевих скорочень, а величина мінімального кров’яного тиску — тонус артерій, тобто їх здатність звужуватися і розширюватися. При захворюваннях серцево-судинної системи навіть при побутових рухах мінімальне кров’яний тиск підвищується, а максимальне знижується, змінюється ритм пульсу (з’являються позачергові скорочення, безладний пульс). В таких випадках фізичні вправи строго дозуються лікарем, а фахівців лікувальної фізкультури часто вдається нормалізувати артеріальний кров’яний тиск.

Кровообіг, як і дихання, залежить від рефлекторної, нервової регуляції. Провідним органом рефлексів (відповідних реакцій організму на ті або інші подразники) є кора головного мозку. Під впливом навантаження нервова система уповільнює чи прискорює пульс і силу серцевих скорочень, розширює чи звужує кровоносні судини, підвищує або знижує кров’яний тиск. Коли судини розширюються, кров приливає до органу, а коли звужуються — відливає.

На нервову регуляцію серця і судин впливають також больові подразнення, різного роду емоційні переживання, стреси і т. п. Кровообіг тісно пов’язане не тільки з диханням, але і з травленням. При вдиху серце скорочується частіше, при видиху — дещо рідше; під час травлення судини травних органів розширюються і приплив крові до них збільшується.

М’язова робота і фізкультура тренують серце. Якщо ж скелетні м’язи слабкі, то слабо і серце. Загальна м’язова слабкість тіла в поєднанні з несприятливим чином життя часто призводить до передчасних серцево-судинних захворювань: склерозу (ущільнення стінок артерій), стенокардії (звуження просвітів артерій, які постачають кров’ю серцевий м’яз), до інфаркту серцевого м’яза (закупорка судин і омертвіння ділянки серця), гіпертонічної хвороби (тривале і стійке підвищення кров’яного тиску) та ін.

Дуже важливе значення для попередження хвороб серця, судин, легенів і нервової системи має відмова від паління і вживання спиртних напоїв.

Оцініть статтю: 1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Поки що немає оцінок)
Loading...
СХОЖІ ЗАПИСИ

  1. Егор

    Для гарного кровообігу потрібен активний спосіб життя, а не посиденьки перед телевізором. Прогулянки на свіжому повітрі, гімнастика. Але в сучасному світі часто відбувається якраз навпаки.

Напишіть Вашу думку або задайте питання

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *