_

Лікувальна фізкультура при хронічних спондилоартритах

Лікувальна фізкультура при хронічних спондилоартритах

Загальна цільова установка: відновлення рухливості хребта, поступове посилення навантаження на хребет, зменшення болів, розвиток повного дихання і правильної постави, поліпшення загального стану здоров’я і працездатності.

План лікування

1. Па ніч, перед сном: а) здійснювати прогулянку, поєднуючи її з повноцінним диханням. Зберігати по можливості правильну поставу; б) після прогулянки робити масаж (розтирання спини, попереку н сідничних м’язів сухою щіткою (з ручкою) або жорстким рушником (1-2 хвилин). Під час самомасажу температура повітря повинна бути не менше 18-20 X; в) якщо є біль у відповідному відділі хребта, то з дозволу лікаря рекомендується після масажу хлорэтиловая блокада.

2. Вранці, звільнивши сечовий міхур і кишечник. Ці вправи при регулярному виконанні покращують загальний стан здоров’я, самопочуття і поступово загартовують організм повітряними ваннами в поєднанні з самомассажем.

Примітка. При зникненні болю заходи, рекомендовані на ніч, можна не виконувати. Відновлювати їх тільки при появі болю. У всіх випадках слід перед сном здійснювати прогулянку і виконувати дихальні вправи під час ходьби.

3. Коли під впливом перелічених заходів загальний стан значно покращиться і болю майже зникнуть, слід 6 тижнів регулярно займатися лікувальною гімнастикою з метою розвитку рухливості хребта і поступового посилення його навантаження, а також зміцнення м’язово-зв’язкового корсета хребта.

Для цього ми рекомендуємо 3 рази на тиждень (понеділок, середа, п’ятниця) займатися за програмою «А» і три рази в тиждень (вівторок, четвер, субота) — за програмою «Б». При цьому продовжувати заняття ранковою гімнастикою.

Програма «А»

Комплекс складається з наступних вправ: 1) ходьба з прискоренням і уповільненням, 2) обертання зігнутими руками, 3) стискання м’яча, 4) ловля м’яча з поворотами, 5) передача м’яча за спиною, 6) випрямлення і згинання ніг, 7) перешагивание через палицю, 8) піднімання і опускання палиці, 9) присідання біля столу, 10) обертання крил млини», 11) ходьба з глибоким диханням.

Комплекс складається з 10 вправ: 1) розгойдування зігнутих ніг, 2) рухи стегнами, 3) розслаблення м’язів, 4) розтирання куприка при русі тазом вправо-вліво (ноги зігнуті), 5) образне уявлення, 6) піднімання ноги, 7) розгойдування ніг, 8) обертання тазом, 9) вставання па коліно, 10) дихання по колу.


Програму «Б» складають вправи на ротаторі і з гантелями (вагою 4-6 кг кожна). Ці вправи бажано виконувати в парні дні тижня до або після обіду (через 1 години).

Програма «Б»

Вправи з гантелями: 1) звичайна ходьба (1/2— 2 хвилини), що поєднується з поглибленим правильним диханням; 2) така ж ходьба, але протягом 1 хвилини. Під час ходьби бажано зробити 2 – 4 присідання при видиху. Якщо це вправа здасться важким, то можна 2-4 рази сідати на стілець і вставати. Після цього продовжувати ходьбу; 3) така ж ходьба протягом 1 хвилини (з середини курсу лікування — до 2 хвилин), потім встати на стілець ногами і злізти (дихання не затримувати).

Примітка. Між вправами з гантелями слід обов’язково виконувати вправу на ротаторі або стоячи навшпиньки. Ротатор — це дощечка у вигляді човника: одна сторона її гладка, а інша опукла (довжина 40 см, ширина в центрі 12 см).

Вправа на ротаторі. Вих. п.: встати на гладку сторону ротатора середньою частиною підошви, обличчям до вікна, тримаючись за підвіконня обома руками на ширині плечей, або перед гімнастичною стінкою.

Вип.: фіксуючи руки (щоб не рухалися плечі), рухати ротатор прямими ногами ритмічно вліво-вправо. Одночасно і відповідно буде рухатися таз і хребет. Виконуючи вправу на ротаторі, необхідно поступово нахиляти тулуб вперед-вниз, що забезпечує опрацювання хребта але окремим частинам. Вправа з ротатором слід виконувати 3 рази між вправами з гантелями. Тривалість не менше 1/2 хвилини. Дихати довільно.

План для подальших занять

Закінчивши заняття за програмою «А» і «Б» (протягом 6 тижнів) і відчувши значне поліпшення, ви зможете перейти до занять (ранковим), додаючи до них один з комплексів. По вихідних днях в цей період рекомендується здійснювати тривалі піші прогулянки, ходити на лижах, регулярно займатися плаванням.

Оцініть статтю: 1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Поки що немає оцінок)
Loading...
СХОЖІ ЗАПИСИ

Напишіть Вашу думку або задайте питання

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *