_

Нервова система. Секрети оздоровлення

Нервова система. Секрети оздоровлення

В організмі людини жоден процес не здійснюється без участі нервової системи. Нервова система ( як усім відомо) складається з центральної нервової системи (головний і спинний мозок) і периферичної (нерви, що відходять від спинного і головного мозку). Головний мозок у дорослої людини важить 1300-1600 м, спинний мозок — 34-38 р. З 50-річного віку вага мозку поступово зменшується. Проте особиста гігієна і заняття дозованим фізкультурою сприяють тривалому підтримки діяльності нервових клітин на належному рівні.

Головний і спинний мозок пов’язані з усіма органами і тканинами 86 нервовими стовбурами. Нерви, нервові стовбури здійснюють двосторонні зв’язки. Чутливі нерви передають сигнали в центральну нервову систему про стан спокою і діяльності м’язів, про роботу внутрішніх органів, органів почуттів. Рухові нерви несуть імпульси — «накази» до органів і тканин. Під впливом подразників, що надходять із зовнішнього середовища (за допомогою органів почуттів), від працюючих м’язів або з внутрішнього середовища (від внутрішніх органів), нервові клітини переходять у збуджений стан. Це забезпечує провідність імпульсів або створює за торможенное стан, коли нервові клітини як би вимикаються.

Вимикання нервових клітин — гальмування може бути повним (під час глибокого сну) або частковим (під час активного розслаблення м’язів). Під впливом сильних подразників або часто повторюваних слабких подразників можуть утворюватися панівні осередки збудження (домінанти). Вчення про домінанту засновано на здатності мозку переміщати центри збудження з одних осередків мозку в інші. Зміна однієї домінанти іншого зовні проявляється в перемиканні уваги. Цей принцип широко і успішно використовується в лікувальній фізкультурі в поєднанні з самонавіюванням.

Майже при всіх захворюваннях у корі головного мозку під впливом імпульсів, що йдуть від уражених органів, утворюються патологічні осередки збудження, які ускладнюють процес одужання. На відволікання свідомості хворого від хворобливих відчуттів впливає утворення нових, позитивних, вогнищ збудження: позитивні емоції, заняття лікувальною гімнастикою, ближній туризм і т. д. Позитивний настрій сприяє ослабленню патологічної домінанти і веде до більш швидкому одужанню.

Загальна кількість нервових волокон в організмі людини складає не менше мільярда. На шкірної поверхні тіла на 1 см2 є від 200 до 400 чутливих закінчень — рецепторів, які сприймають тепло і холод, дотик і біль. Розрізняються рецептори шкіри, очей, вух, органів нюху, смаку (экстерорецепторы) або розташовані в м’язах, сухожиллях і суглобах (проприорецептори), а також знаходяться у внутрішніх органах (висцерорецепторы).


Головний мозок складається з двох великих півкуль, мозочка, або малого мозку, і стовбурової частини головного мозку. В стовбурної частини розташовані довгастий, середній і проміжний мозок. Кожна частина головного мозку забезпечена багатою мережею кровоносних судин. Для нормальної діяльності нервової системи дуже важливу роль грає забезпечення її киснем. Головний мозок використовує приблизно 25% кисню, що надходить в організм.

Півкулі головного мозку покриті сірою речовиною товщиною від 4 до 8 мм — це кора головного мозку. В ній налічується близько 15 мільярдів нервових клітин. Під корою розташована підкірковий шар, що складається з білої речовини.

Кора великих півкуль є розпорядником і розподільником всієї діяльності організму в постійно мінливих умовах зовнішнього середовища. Регуляція йде двома шляхами: по нервових шляхах і гуморальним, під впливом гормонів, що виділяються з ендокринних залоз.

Від головного мозку відходять 12 пар черепно-мозкових нервів (нюхові, зорові, тройничные, лицьові, слухові та ін). Крім того, в корі головного мозку є окремі галузі, пов’язані з певними функціями тіла.

У білій речовині довгастого мозку проходять нервові волокна, що зв’язують головний мозок зі спинним. Спинномозкові нерви утворюють сплетення: шийне, плечове, сонячне, поперекове, крестцовое, копчиковое та ін. В сірій речовині довгастого мозку знаходяться рефлекторні центри: дихальний, харчової, сосудодвигательцый, голосового апарату та ін.

Мозочок розташований під довгастим мозком. Він з’єднаний з сусідніми відділами мозку і впливає на напругу (тонус м’язів, координації (узгодженості) рухів і на роботу внутрішніх органів. При захворюванні мозочка хода стає хиткою, спостерігається неправильний розрахунок відстаней і розмаху рухів, неточна оцінка тяжкості і розміру предметів.

Основна функція мозочка з координації рухів полягає в тому, що при його участі кора великих півкуль перерозподіляє вогнища збудження і гальмування в спинному мозку. Фізичні вправи, що розвивають координацію рухів, сприяють відновленню мозочкової недостатності. До таких вправ належать вправи для збереження рівноваги: статичного (виконання завдань у положенні стоячи на місці) і динамічного (в русі).

Нервова система виконує наступні функції:

1) вона викликає скорочення скелетної мускулатури н тим самим забезпечує рух і переміщення людини в просторі;

2) регулює обмін речовин і життєдіяльність всього організму.

Друга функція нервової системи називається вегетативної.

Нервова система поділяється на симпатичну і парасимпатичну.

Вузли симпатичної нервової системи з’єднуються між собою, утворюючи свого роду два прикордонні стовпи, розташовані по бічних поверхнях хребта.

В подальшому викладенні будуть іноді вживатися терміни: сонячний вузол, або сонячне сплетіння (знаходиться з лівого боку нижче грудей). Від сонячного сплетення відходять гілки до діафрагми, надпочечникам, нирках, насіннєвим сплетінням, підшлунковій залозі, печінці, селезінці, тонким і товстим кишкам. На сонячне сплетіння можна впливати за допомогою масажу та деяких дихальних вправ. Це вплине на регуляцію діяльності внутрішніх органів «наказами» з вищих відділів нервової системи (кори головного мозку з підкорковими нервовими центрами).


Стан організму залежить від постійного впливу різноманітних подразників. Вони володіють різною силою і сприймаються нервовими клітинами в залежності від фази збудження і гальмування їх.

Встановлено, що у здорової людини в стані неспання збуджена нервова клітина відповідає на сильні подразники сильним збудженням, на слабкі — слабким. Слабкі подразники, як правило, заспокоюють нервову систему, середні — тонізують. Цими властивостями подразників різної сили користуються в лікувальному масажі, при дозованих фізичних вправах та ін.

Заняття лікувальною гімнастикою в поєднанні з релаксуючою музикою здатні нормалізувати перехід нервових клітин від збудження до гальмування і тим самим врівноважити нервові процеси в організмі. При частому повторенні певних подразників кора головного мозку поєднує (синтезує) їх. Реакція на них стає єдиною, цілісною, стереотипної. Стереотип значно полегшує вищу нервову діяльність. А для відтворення виробленого динамічного стереотипу досить слабкого подразника.

Цим чотирьом типам нервової системи відповідають встановлені ще в давнину Гіппократом типи темпераменту: меланхолік, сангвінік, холерик, флегматик.

Темперамент характеризується силою нервових процесів, швидкістю їх протікання, а також вразливістю, емоційною збудливістю. У людини він в першу чергу залежить від спадкових якостей, але в якійсь мірі і від виховання, а також від соціального середовища, тобто від набутих якостей.

Перш ніж приступити до освоєння комплексів фізичних вправ, які вам будуть запропоновані нижче, радимо визначити, який темперамент у вас переважає. Це необхідно зробити для того, щоб впливати на урівноваження нервових процесів свідомо і цілеспрямовано. Пам’ятайте: те, що добре для сангвініка або холерика, для меланхоліка може виявитися перебором.

Отже, на людину постійно впливають різноманітні фізичні і психічні подразники, що викликаються впливом як зовнішнього, так і внутрішнього середовища. Доведено, що свідомість людини є сильним лікувально-оздоровчим засобом. За допомогою слова можна реально впливати на перебіг життєво важливих процесів організму. Слово впливає не тільки на думки і почуття людини, але і на діяльність всіх його внутрішніх органів і систем. Згідно з ученням академіка В. П. Павлова, слово є надзвичайно сильним подразником. І отже, застосування такого подразника в поєднанні з дихальними і фізичними вправами сприяє покращенню психофізичного стану.

Відомо, що кожна людина за допомогою слова може навчитися посилювати або послаблювати ті чи інші впливу на свій організм і на свою свідомість. Мистецтво словесного самонавіювання вимагає від людини в першу чергу вміння свідомо регулювати дихання і розслабляти м’язи. Для цієї мети ми запропонуємо вам ряд спеціальних вправ на самонавіювання. Радимо застосовувати їх і на заняттях фізкультурою, і в побуті, і в перервах під час роботи.

Необхідно навчитися подовжений видих поєднувати з подібним поданням бажаних відчуттів. Его дає додаткове розслаблення м’язів, легко і швидко призводить до відчуття умиротворення, тяжкості і теплоти, що викликає поліпшення кровопостачання і живлення тканин і органів.

Дихальні й інші фізичні вправи, поєднувані з вправами на розслаблення і самонавіювання, допоможуть зміцнити волю і самодисципліну, знімуть тривогу, невпевненість в собі, відновлять почуття бадьорості, радості і тим самим перекриють шлях хвороб або зроблять процес одужання більш ефективним.

Оцініть статтю: 1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Поки що немає оцінок)
Loading...
СХОЖІ ЗАПИСИ

  1. Ігор

    Нерви звичайно потрібно берегти, проте в сучасних реаліях не завжди вдається уникнути стресових ситуацій.

  2. Настя

    А я для зміцнення нервів записалася на йогу. Почала займатися я не так давно цим. Але вже зараз можу сказати, що відчуття після занять, емоції – просто супер. Це такий заряд енергії !

Напишіть Вашу думку або задайте питання

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *